| ← Older revision | Revision as of 21:07, 4 January 2012 |
| Line 1: | Line 1: |
| − | {{RFD|typo of [[надживјети]]}} | |
| | ==Serbo-Croatian== | | ==Serbo-Croatian== |
| | | | |
| | ===Alternative forms=== | | ===Alternative forms=== |
| − | * (''Ekavian''): {{l|sh|sc=Cyrl|надћивети|надћи́вети}} | + | * (''Ekavian''): {{l|sh|sc=Cyrl|надживети|наджи́вети}} |
| | | | |
| | ===Etymology=== | | ===Etymology=== |
| Line 13: | Line 12: |
| | | | |
| | ===Verb=== | | ===Verb=== |
| − | {{sh-verb|head=надћи́вјети|c|nadživjeti|nadžívjeti}} {{pf.}} | + | {{sh-verb|head=наджи́вјети|c|nadživjeti|nadžívjeti}} {{pf.}} |
| | | | |
| | # {{transitive}} to [[outlive]] | | # {{transitive}} to [[outlive]] |
| Line 19: | Line 18: |
| | ====Conjugation==== | | ====Conjugation==== |
| | {{sh-conj|sc=Cyrl | | {{sh-conj|sc=Cyrl |
| − | |p.va=надћи́вје̄вши | + | |p.va=наджи́вје̄вши |
| − | |pr.1s=надћивим | + | |pr.1s=надживим |
| − | |pr.2s=надћивиш | + | |pr.2s=надживиш |
| − | |pr.3s=надћиви | + | |pr.3s=надживи |
| − | |pr.1p=надћивимо | + | |pr.1p=надживимо |
| − | |pr.2p=надћивите | + | |pr.2p=надживите |
| − | |pr.3p=надћиве | + | |pr.3p=надживе |
| − | |f1.hr=надћивјет | + | |f1.hr=надживјет |
| − | |f1.stem=надћивје | + | |f1.stem=надживје |
| − | |a.1s=надћивјех | + | |a.1s=надживјех |
| − | |a.2s=надћивје | + | |a.2s=надживје |
| − | |a.3s=надћивје | + | |a.3s=надживје |
| − | |a.1p=надћивјесмо | + | |a.1p=надживјесмо |
| − | |a.2p=надћивјесте | + | |a.2p=надживјесте |
| − | |a.3p=надћивјеше | + | |a.3p=надживјеше |
| − | |impt.2s=надћиви | + | |impt.2s=надживи |
| − | |impt.1p=надћивимо | + | |impt.1p=надживимо |
| − | |impt.2p=надћивите | + | |impt.2p=надживите |
| − | |app.ms=надћивио | + | |app.ms=надживио |
| − | |app.fs=надћивјела | + | |app.fs=надживјела |
| − | |app.ns=надћивјело | + | |app.ns=надживјело |
| − | |app.mp=надћивјели | + | |app.mp=надживјели |
| − | |app.fp=надћивјеле | + | |app.fp=надживјеле |
| − | |app.np=надћивјела | + | |app.np=надживјела |
| − | |ppp.ms=надћивљен | + | |ppp.ms=надживљен |
| − | |ppp.fs=надћивљена | + | |ppp.fs=надживљена |
| − | |ppp.ns=надћивљено | + | |ppp.ns=надживљено |
| − | |ppp.mp=надћивљени | + | |ppp.mp=надживљени |
| − | |ppp.fp=надћивљене | + | |ppp.fp=надживљене |
| − | |ppp.np=надћивљена | + | |ppp.np=надживљена |
| | }} | | }} |
| | | | |
| | ====Related terms==== | | ====Related terms==== |
| − | * {{l|sh|sc=Cyrl|надћивљавати|надћивља́вати}} {{impf}} | + | * {{l|sh|sc=Cyrl|надживљавати|надживља́вати}} {{impf}} |