| ← Older revision | Revision as of 21:10, 4 January 2012 |
| Line 1: | Line 1: |
| − | {{RFD|typo of [[надживети]]}} | |
| | ==Serbo-Croatian== | | ==Serbo-Croatian== |
| | | | |
| | ===Alternative forms=== | | ===Alternative forms=== |
| − | * (''Ijekavian''): {{l|sh|sc=Cyrl|надћивјети|надћи́вјети}} | + | * (''Ijekavian''): {{l|sh|sc=Cyrl|надживјети|наджи́вјети}} |
| | | | |
| | ===Etymology=== | | ===Etymology=== |
| Line 13: | Line 12: |
| | | | |
| | ===Verb=== | | ===Verb=== |
| − | {{sh-verb|head=надћи́вети|c|nadživeti|nadžíveti}} {{pf.}} | + | {{sh-verb|head=наджи́вети|c|nadživeti|nadžíveti}} {{pf.}} |
| | | | |
| | # {{transitive}} to [[outlive]] | | # {{transitive}} to [[outlive]] |
| Line 19: | Line 18: |
| | ====Conjugation==== | | ====Conjugation==== |
| | {{sh-conj|sc=Cyrl | | {{sh-conj|sc=Cyrl |
| − | |p.va=надћи́ве̄вши | + | |p.va=наджи́ве̄вши |
| − | |pr.1s=надћивим | + | |pr.1s=надживим |
| − | |pr.2s=надћивиш | + | |pr.2s=надживиш |
| − | |pr.3s=надћиви | + | |pr.3s=надживи |
| − | |pr.1p=надћивимо | + | |pr.1p=надживимо |
| − | |pr.2p=надћивите | + | |pr.2p=надживите |
| − | |pr.3p=надћиве | + | |pr.3p=надживе |
| − | |f1.hr=надћивет | + | |f1.hr=надживет |
| − | |f1.stem=надћиве | + | |f1.stem=надживе |
| − | |a.1s=надћивех | + | |a.1s=надживех |
| − | |a.2s=надћиве | + | |a.2s=надживе |
| − | |a.3s=надћиве | + | |a.3s=надживе |
| − | |a.1p=надћивесмо | + | |a.1p=надживесмо |
| − | |a.2p=надћивесте | + | |a.2p=надживесте |
| − | |a.3p=надћивеше | + | |a.3p=надживеше |
| − | |impt.2s=надћиви | + | |impt.2s=надживи |
| − | |impt.1p=надћивимо | + | |impt.1p=надживимо |
| − | |impt.2p=надћивите | + | |impt.2p=надживите |
| − | |app.ms=надћивео | + | |app.ms=надживео |
| − | |app.fs=надћивела | + | |app.fs=надживела |
| − | |app.ns=надћивело | + | |app.ns=надживело |
| − | |app.mp=надћивели | + | |app.mp=надживели |
| − | |app.fp=надћивеле | + | |app.fp=надживеле |
| − | |app.np=надћивела | + | |app.np=надживела |
| − | |ppp.ms=надћивлен | + | |ppp.ms=надживлен |
| − | |ppp.fs=надћивлена | + | |ppp.fs=надживлена |
| − | |ppp.ns=надћивлено | + | |ppp.ns=надживлено |
| − | |ppp.mp=надћивлени | + | |ppp.mp=надживлени |
| − | |ppp.fp=надћивлене | + | |ppp.fp=надживлене |
| − | |ppp.np=надћивлена | + | |ppp.np=надживлена |
| | }} | | }} |
| | | | |
| | ====Related terms==== | | ====Related terms==== |
| − | * {{l|sh|sc=Cyrl|надћивљавати|надћивља́вати}} {{impf}} | + | * {{l|sh|sc=Cyrl|надживљавати|надживља́вати}} {{impf}} |